Kalendarz

February 2019
M T W T F S S
« Feb    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

– MLS – Co to jest?

Czym jest MLS?

Oferty zamieszczone na stronie SRN są ofertami ekskluzywnymi tj. zawartymi na zasadzie wyłączności (oferta z klauzulą wyłączności jest zawarta tylko z jedną agencją nieruchomości ale nad jej sprzedażą pracują wszystkie biura związane z systemem MLS).

MLS (ang. Multiple Listing System)System Wymiany Ofert nieruchomości oraz informacji i współpracy pomiędzy agencjami nieruchomości. To elektroniczna baza, do której dostęp mają wszystkie podmioty współpracujące ze sobą na określonych zasadach.

System MLS
To sieć profesjonalnych biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które współpracują ze sobą przy sprzedaży, kupnie lub wynajmie nieruchomości. Współdziałanie to odbywa się na ściśle ustalonych przez Stowarzyszenie zasadach dotyczących etycznej i profesjonalnej współpracy. Z dniem 1 sierpnia 2010r. system MLS stał się systemem powszechnym, tj. dostęp do systemu  posiadają wszyscy członkowie REC-SRN. System MLS jest profesjonalnym narzędziem pracy, do którego dostęp posiadają wyłącznie członkowie Stowarzyszenia.

Dlaczego warto sprzedać lub wynająć posiadaną nieruchomość poprzez system MLS?

Szybsza transakcja
Twoja nieruchomość zgłoszona do jednego wybranego biura może być sprzedana lub wynajęta przez każde z biur pracujących w systemie MLS.
Nieruchomość zostanie szczegółowo opisana i udostępniona dla wszystkich użytkowników Internetu, poprzez witryny internetowe takie jak: strona regionalna Systemu MLS SILESIA www.mls.silesia.pl oraz ogólnopolska www.nieruchomosci-polskie-mls.pl

Większa wygoda i oszczędność czasu
Sprzedaż lub wynajem poprzez system MLS likwiduje potrzebę odwiedzania wielu agencji, wypełniania wielu formularzy i podpisywania wielu umów. Likwiduje również potrzebę wielokrotnego opowiadania o nieruchomości i pokazywania jej kolejnym doradcom. W ten sposób oszczędzasz wiele cennego czasu.
Zgłaszasz swoją nieruchomość na zasadzie wyłączności tylko do jednego brokera w wybranym biurze pośrednictwa, a sprzedażą zajmie się blisko 500 specjalistów we wszystkich pracujących w nich biurach. Wybierz doradcę, do którego masz największe zaufanie i z którym najlepiej Ci się pracuje.

Miła i profesjonalna obsługa
Członkowie Stowarzyszenia  działający w systemie MLS to specjaliści,  biorący udział w szkoleniach i stale podnoszący swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Firma lub doradca korzystający z MLS zobowiązany jest do spełnienia szeregu warunków określonych w regulaminie, ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz Standardach Zawodowych.
Uczestnicy systemu są doświadczonymi doradcami stosującymi najnowocześniejsze dostępne na rynku techniki i narzędzia pracy.
Współpracując z jednym wybranym brokerem pozwalasz poznać lepiej swoje oczekiwania i samą nieruchomość. To umożliwia doradcy bardziej profesjonalną obsługę i efektywną pracę.

Większe bezpieczeństwo transakcji
System MLS umożliwia współpracę tylko z jednym zaufanym brokerem, który ma obowiązek skrupulatnie weryfikować potencjalnych klientów.

Doradcy działający w systemie MLS pracują zgodnie z prawem, posiadają wymagane ustawą ubezpieczenie OC na okoliczność prowadzonej działalności gospodarczej. Są poddani kontroli pod względem przestrzegania Standardów Zawodowych.

Dokładne oszacowanie wartości
Wszyscy wiemy, że wartość nieruchomości to cena, za którą można ją sprzedać. Broker działający w systemie MLS może dokładnie ją określić, ponieważ doskonale orientuje się w cenach nieruchomości, oraz ma dostęp do szczegółowych statystyk zawartych w systemie, które dotyczą cen oferowanych i sprzedawanych nieruchomości.

Wyłączność warunkiem koniecznym
Warunkiem koniecznym dla sprzedaży lub wynajmu nieruchomości w systemie MLS jest zgłoszenie oferty do agencji nieruchomości na zasadzie wyłączności. System MLS zawiera tylko oferty na wyłączność, zawarte na czas określony, nie krótszy niż 6 miesięcy. Współpraca pomiędzy doradcami opiera się na wysokiej jakości bazie danych zawierającej oferowane nieruchomości. Oferty są zawsze aktualne i dobrze opisane, co między innymi przyczynia się do skutecznej pracy Doradców/Agentów. Stworzenie wysokiej jakości bazy danych jest możliwe tylko wówczas, gdy oferty są przekazane agencji na zasadzie wyłączności.

Pamiętaj, że w przypadku umowy na wyłączność, to na wybranej agencji przyjmującej ofertę ciąży obowiązek szybkiego doprowadzenia do transakcji. Agencja działa zarówno w interesie Twoim jak i swoim – jest zainteresowana upowszechnianiem oferty na wszystkie znane sposoby, poczynając od udzielenia informacji innym agencjom, poprzez zadbanie o umieszczenie reklamy w mediach tradycyjnych, Internecie, przygotowanie tablic i plansz reklamowych oraz podjęcie wszelkich możliwych działań w celu doprowadzenia do realizacji transakcji.

Wiarygodność
Systemowi MLS patronuje SRN.
Sprawdzone wzorce
Z uwzględnieniem różnic wynikających z prawa i odmienności rynku polskiego system MLS jest wzorowany na amerykańskich i australijskich rozwiązaniach cechujących się najwyższą skutecznością i profesjonalizmem. Biura uczestniczące w systemie MLS współpracują ze sobą według regulaminu szczegółowo opracowanego przez zarząd SRN oraz grupę specjalistów oraz brokerów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Głównym celem regulaminu jest zapewnienie osobie sprzedającej lub wynajmującej nieruchomość profesjonalną obsługę oraz bezpieczeństwo transakcji.

Kupno domu czy mieszkania
To często życiowa transakcja, pochłaniająca wiele środków. Do samych kosztów zakupu dochodzą jeszcze opłaty notarialne i skarbowe, koszty przeprowadzki i szereg innych mniejszych wydatków. Podjęcie odpowiedniej decyzji wymaga dobrego rozeznania rynku nieruchomości, lokalnej infrastruktury i doskonałej znajomości poszczególnych osiedli lub miejscowości. Wiedzę tę posiadają doradcy działający w Systemie MLS.

Jak przystąpić do Systemu?

System MLS to bezpieczna baza wymiany ofert między członkami Stowarzyszenia.

System MLS bazuje na umowach na wyłączność, co pozwala na przejrzyste zasady współpracy i poprawę efektywności obsługi klientów. MLS pozwala agentom szybko, sprawnie i profesjonalnie wymieniać się posiadanymi ofertami, kontaktować się między sobą i docierać do rzeszy klientów.

Zalety systemu to pewność:
-sprawnego wyszukania optymalnych ofert zakupu dla klientów,
-szybkiego przekazania ofert sprzedaży do wykorzystania przez wszystkie współpracujące biura,
-łatwej i szybkiej obsługi,
-przejrzystości zasad etycznej współpracy pomiędzy doradcami,
-skutecznej reklamy swojego biura nieruchomości, poprzez umieszczenie w systemie firmowej wizytówki wraz z logo firmy.

Aby przystąpić do grona użytkowników prosimy o wysłanie do nas informacji o chęci zapoznania się z regulaminem użytkowania systemu. Następnie wypełnienie oświadczenia i przesłanie go na adres biura SRN wraz z kopią NIP-u, REGON-u oraz kopią dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej (odpis KRS lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej).

Po wysłaniu oświadczenia otrzymają Państwo informację o możliwości i sposobie zarejestrowania konta.

O aktywowaniu konta powiadomimy pocztą elektroniczną. Wszelkich niezbędnych informacji udziela administrator systemu, który dostępny jest pod adresem: mls@srn.org.pl


Korzystanie z MLS wymaga od jego użytkowników pewnej dyscypliny i spełniania szeregu warunków określonych w Regulaminie
. Do niektórych wymogów, mających wpływ na sprawność systemu należą:

1. Obowiązek wpisywania do MLS tylko takich ofert, na które została podpisana umowa na wyłączność, zawarta na czas określony, nie krótszy niż 6 m-cy.

2. Opis wprowadzanych nieruchomości powinien być pełny i rzetelny. Tylko aktualne i dobrze opisane oferty przyczyniają się do skutecznej pracy agentów. Pamiętajmy, że szczątkowy opis nie daje pełnego obrazu nieruchomości i jest w bardzo niewielkim stopniu przydatny dla współpracujących w systemie pośredników oraz potencjalnych klientów. W konsekwencji zmniejsza szansę sprzedaży oferowanej nieruchomości.
Pośrednik pobierający ofertę z MLS dzięki dokładnemu opisowi nieruchomości nie musi dzwonić o szczegóły do agencji posiadającej ofertę, a kontaktuje się z nią wyłącznie w najważniejszych kwestiach dotyczących realizacji wspólnej transakcji. Oszczędza to czas wszystkich użytkowników systemu i pozwala “od ręki” profesjonalnie zaprezentować ofertę klientom zainteresowanym jej kupnem.

3. W treści opisu nieruchomości, który jest widoczny w Internecie oraz na publikowanych zdjęciach nie mogą widnieć dane teleadresowe agencji posiadającej ofertę (np. nazwiska obsługującego agenta, numerów telefonów, nazwy firmy, adresu strony internetowej, a także logo i nazwy biura na zdjęciach). Dane użytkownika MLS są automatycznie wyświetlane w służącym do tego polu, tuż obok każdej oferty. System umożliwia Państwu prezentowanie i wysyłanie swoim klientom ofert innych biur współpracujących w systemie. Dlatego istotne jest, by klient nie czuł się zdezorientowany i kontaktował się wyłącznie z obsługującym go specjalistą.

4. Niezwykle ważne jest podawanie przy wpisywaniu ofert pełnych danych dotyczących oferty, w tym szczególnie pełnego adresu nieruchomości wraz z numerem, który widoczny jest wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników MLS. Adres możliwy jest do bezpośredniego pobrania z systemu przez inne zalogowane biura. System zawsze wysyła automatyczną informację o pobraniu adresu (pokwitowanie adresu) do właściciela oferty, zapewnia zatem bezpieczny przepływ informacji.

W polu “nazwa ulicy widoczna w Internecie” należy wpisywać co najmniej nazwę ulicy, przy której mieści się nieruchomość. W przypadku braku nazwy ulicy (np. w bardzo małych miejscowościach) należy powtórzyć dane z pola “lokalizacja” i podać nazwę miejscowości. Lokalizacja nieruchomości jest dla klientów często głównym wyznacznikiem zainteresowania jej zakupem.